Veteraan vertelt: met generaals door de sneeuw: hoe een militaire missie in Pakistan onverwachts escaleerde

NOORDOOSTPOLDER • Di 29 april 2025 | 6:00 • Dinsdag 29 april 2025 | 6:00

De aarde schudt in het noorden van Pakistan. Het is 8 oktober 2005 als Kasjmir wordt opgeschrikt door een aardbeving met de kracht van 7,6 op de schaal van Richter. Het onherbergzame gebied ligt in puin. Nederland stuurt militairen om een noodhospitaal te bemannen en te bewaken.

In het jaar waarin stil wordt gestaan bij 80 jaar vrijheid, spreekt Omroep Flevoland zes veteranen. Uit elke Flevolandse gemeente vertelt één veteraan zijn verhaal. Elke militair vertelt over een bijzondere missie in het buitenland. Vandaag Reinier Geijteman uit Noordoostpolder over de aardbeving in Pakistan.

Als Reinier aankomt in Pakistan ziet hij de verwoestende kracht van de aardbeving. De militairen banen zich een weg langs de omgevallen huizen. "Je denkt alleen aan je missie. Je gaat erheen, je gaat er een hospitaal bemannen en beveiligen."

Het noodhospitaal

"Links zaten de vrouw en de kinderen, rechts zaten de mannen", vervolgt Geijteman zijn verhaal. "Onze taak was om gewoon voor het ziekenhuis te staan en te zeggen; 'Oké, jij bent aan de beurt.' En om te voorkomen dat er relletjes ontstonden."

De Nederlandse krijgsmacht komt snel in actie in het getroffen gebied. Reden voor de hoogste Nederlandse militair om een bezoek te brengen. "Tijdens Kerst en oud en nieuw kwam de Commandant der Strijdkrachten langs. Generaal Dick Berlijn was dat op dat moment. Ook generaal Van Uhm van de Landmacht kwam een bezoek brengen aan ons om even te kijken hoe het ging."

Reinier Geijteman

Commandant der strijdkrachten
Op een gegeven moment moesten beide generaals weer terug naar Nederland. De hoge militairen waren per helikopter gebracht en zouden op dezelfde manier weer terugvliegen. Maar dat lukte niet. Het weer sloeg om en de helikopters konden de generaals niet bereiken.

Men besloot om de hoge militairen met twee auto's weg te brengen. "Helaas begon het gedurende de rit heel hard te sneeuwen", vertelt Geijteman. Op foto's is te zien hoe het landschap steeds witter wordt. "Ik heb nog nooit zulke grote sneeuwvlokken gezien."

De weg in Pakistan

Om de banden van de Nederlandse wagens zaten sneeuwkettingen. Daarmee konden de militairen vooruit. Echter, de andere auto's in Pakistan hadden die kettingen niet. "De rest van al het verkeer stond gewoon stil op de weg, dus wij konden uiteindelijk ook niet meer verder."

Geen helikopter en ook geen auto. Het ritje van zeventig kilometer strandt halverwege. Geijteman en collega's moeten van plan B naar plan C. "We moesten nog een bergrug over. Daar vlakbij was een luchtmachtbasis van het Pakistaanse leger en toen is er besloten om met de generaals maar die kant uit te lopen en op die basis de nacht door te brengen."

Commandant der Strijdkrachten Dick Berlijn in de sneeuw

Met de Commandant der Strijdkrachten bij zich, trotseren de mannen het barre weer. Met sneeuw op kniehoogte 'ploeteren' de militairen door het sneeuwlandschap en komen ze aan bij het kamp. "We hebben daar een slaapplek gekregen en de volgende dag zijn we weer naar de voertuigen gegaan."

Het verkeer in de bergen komt langzaam weer op gang. Geijteman en zijn collega's weten de generaals verder te brengen. "Er zat weer wat schot in de zaak. Eind van de middag zijn we op de luchthaven en hebben we de generaals af weten te zetten."

Oorkonde en coin
Het optreden van Geijteman en zijn twee kompanen is de commandant bij thuiskomst niet vergeten. De drie krijgen een oorkonde en een coin. De Commandant der Strijdkrachten (CDS) schrijft dat de heren op een 'uitstekende wijze' hebben gehandeld.

"Tijdens deze verplaatsing van Bagh naar Islamabad raakte het konvooi ingesneeuwd. Mede door het professioneel en vastberaden optreden van het viertal is het uiteindelijk gelukt de CDS en zijn gezelschap veilig in Islamabad af te leveren. Een tocht die per heli 45 minuten duurde had nu ruim 24 uur geduurd", aldus de Commandant der Strijdkrachten Dick Berlijn op de oorkonde.

Lees ook: Veteraan vertelt: zelfmoord in mijnenveld na verloren baby.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Deel artikel