Na vrieskou gaat het weer dooien, meer kans op lekkages en waterschade

FLEVOLAND • Ma 12 januari 2026 | 13:40 • Maandag 12 januari 2026 | 13:40

Nu de temperatuur is opgelopen tot boven het vriespunt en de dooi is ingezet, neemt de kans op lekkages en waterschade aan het huis toe. Eric van der Blom van Techniek Nederland adviseert mensen om de dakgoot, waterleiding en riolering goed te checken.

Van der Blom noemt het de 'gebruikelijke winterpiek', waarin installateurs veel meer schademeldingen ontvangen. "Ze hebben het vooral druk met spoedzaken."

Vorst en dooi
Dat heeft te maken met de vorstperiode, waarin het water in leidingen bevriest. Het ijs zet uit. Dat kan scheurtjes veroorzaken in leidingen en verbindingen, zoals de dakgoot of de riolering.

Als de dooi vervolgens inzet, ontdekken mensen waterschades en lekkages in waterleidingen. "Dan merk je dat het kapot is en spuit er water uit."

Dakgoot en buitenkraan
Van der Blom adviseert mensen om alles goed te controleren, zoals de dakgoot of de buitenkraan. "Is er niets verbogen of kapotgegaan?"

Lekkages kunnen op den duur ook vochtplekken geven in de woning, dat kan leiden tot schimmel.

Als mensen lekkages constateren, is het lastig om daar wat nog aan te doen. "Maar doe bijvoorbeeld eerst de hoofdkraan dicht. En haal er daarna een installateur bij om het op te lossen."

Het is voor hen niet altijd mogelijk om de schade direct te repareren, omdat het nog erg glad is op het dak. "Als er ijsschotsen van het dak vallen, kan je niets anders doen dan het constateren en wachten op beter weer."

Beter isoleren
Ten slotte adviseert hij om waterleidingen in vooral onverwarmde ruimtes goed te isoleren. Op die manier kun je waterschade zelf voorkomen.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel