Medische geschiedenis: Zander-apparatuur voorloper van fitnessapparaten

FLEVOLAND • Wo 4 juni 2025 | 16:00 • Woensdag 4 juni 2025 | 16:00

Wist je dat de apparatuur die je nu in de sportschool gebruikt 150 jaar geleden al voorlopers had? De Zweedse dokter Zander ontwikkelde in de 19e eeuw zijn Zander-apparatuur.

De machines waren destijds bedoeld voor de behandeling van allerlei medische aandoeningen, vooral op het orthopedische vlak. Zo had hij een apparaat ontwikkeld voor rugmassages, waarbij allerlei hamertjes gebruikt werden.

Door heel Europa ontstonden Zander-instituten waar medische gymnastiek werd gegeven, onder begeleiding van artsen en heilgymnasten, de voorlopers van de huidige fysiotherapeuten.

Ronald Valk was in zijn werkzame leven fysiotherapeut. Hij is vrijwilliger bij het Trefpunt Medische Geschiedenis in Nederland op Urk. In Studio Flevoland vertelt hij het verhaal van dokter Zander en zijn bijzondere apparaten.


Dit gesprek is uitgezonden in het programma Studio Flevoland! Elke werkdag tussen 15:00 en 19:00 uur te zien en te horen bij Omroep Flevoland. Tips? Stuur een e-mail.

Deel artikel