Tentoonstelling over geschiedenis Weerwater: 'Ik vond Placenta een goede naam'

ALMERE • Vr 8 juli 2022 | 6:27 • Vrijdag 8 juli 2022 | 6:27

Het stadsarchief van Almere heeft een tentoonstelling samengesteld over de geschiedenis van het Weerwater. Daarin is te zien dat het idee om een stadsmeer te maken midden in Almere, niet door iedereen positief werd ontvangen, vertelt archivaris Michel Langedijk.

"Stedenbouwkundige Teun Koolhaas had al heel vroeg in de jaren '70 bedacht dat er in die lege polder een stadsmeer moest komen. Daar waren heel veel mensen het niet mee eens, die zeiden: ‘Hebben we net alles drooggemalen, ga jij weer een meer inplannen, dat gaan we niet doen!’ Het is uiteindelijk toch gebeurd."

Placenta
Het stadsmeer heette in eerste instantie de centrale plas, maar er werd een wedstrijd uitgeschreven voor een definitieve naam. Jacqueline Schaffers won die wedstrijd, maar niet met de naam Weerwater. "Zo middenin in de stad, ik vond de naam 'Placenta' wel passen", vertelt ze. "Maar het had ook wel weer een zware lading, dus als tweede naam had ik 'Plascentra' opgegeven. Dan konden ze kiezen."

Centraal stadsmeer op schetsen van Teun Koolhaas.

De naam Weerwater eindigde op de tweede plek, maar werd toch gekozen, omdat die meer zou passen. Langedijk kan dat wel uitleggen: "Het Weerwater ligt daar als een soort weerspiegeling van de stad. Ontwerper Koolhaas schetste in de jaren '70 al hoe die centrale plas een soort spiegel moest zijn." Maar de naam wijst vooral naar de geschiedenis van het gebied: het was water, het werd polder, en nu is het weer water.

Dat de plas niet Placenta heet, lijkt Schaffers niet zo erg te vinden: "Op zich was het een leuke naam, maar Weerwater is ook een goeie. Dat is misschien wat algemener."

Dit verhaal is gemaakt door verslaggever Roosanne Middelhuis. Zij focust zich dit jaar voor Omroep Flevoland en 1Almere op verhalen over Almere. Voor tips: roosanne.middelhuis@omroepflevoland.nl

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel