Boksles helpt in 'gevecht' tegen ziekte van Parkinson

LELYSTAD • Za 13 januari 2024 | 16:59 • Zaterdag 13 januari 2024 | 16:59

Parkinsonpatiënten kunnen sinds begin januari in Lelystad bokslessen volgen om zo te vechten tegen hun ziekte. De lessen worden twee keer per week gegeven in een sportschool. Tijdens de lessen oefenen de deelnemers boksbewegingen. Uit onderzoek blijkt dat de oefeningen de hersenen trainen in het uitvoeren van verschillende handelingen tegelijk.

De ziekte van Parkinson is een hersenaandoening waarbij zenuwcellen versneld afsterven. Of het nu gaat om bewegen, praten, nadenken of coördinatie, door de ziekte van Parkinson verloopt alles steeds trager.

Parkinson is ongeneeslijk. Maar het verloop van de ziekte is wel af te remmen, zegt bokstrainer Erik Ronde. "Het lichaam maakt bij sportactiviteiten dopamine aan. Daar is bij parkinson een tekort aan. En bij bokslessen komen daar 'dubbeltaken' bij. Daarbij moeten de linker en de rechter hersenhelft samenwerken."

Twee dingen tegelijk
Eén van de deelnemers aan de lessen is Iris Baan. "Bij boksen doe je twee dingen tegelijk. En dat is hartstikke moeilijk als je parkinson hebt." Baan is er van overtuigd dat je juist met parkinson in beweging moet blijven. "Om zo de verbindingen in je hersenen te blijven activeren."

Instructeur Erik Ronde kwam op het idee om de lessen te geven toen hij er een reportage over zag op televisie. Ronde deed daarop een training om zelf ook parkinson-boksles te gaan geven. "Ik vind het een ontzettend leuke groep om les aan te geven. En het heeft een duidelijk effect op ze."

Het is bij deze lessen niet de bedoeling dat je je tegenstander tegen de mat mept. Maar in de lessen oefen je wel de handelingen die boksers uitvoeren in een gevecht. Zo moeten deelnemers met elkaar sparren. Daarbij doet de ene deelnemer een stotende beweging en moet de ander die 'klap' opvangen. Bij de parkinson-bokslessen gaat het niet zozeer om de kracht achter die beweging. Het gaat er om dat de deelnemer allerlei bewegingen tegelijk moet doen, terwijl de hersenen ook de bewegingen van de andere deelnemer moet incalculeren. Die training kan de hersenen langer soepel houden.

Toegevoegde waarde
"Toen ik met de bokslessen startte, vroeg mijn omgeving of ze nu bang voor me moesten zijn", lacht deelnemer Jenny de Koning. Ze nam een proefles en ze was direct enthousiast. "Dit heeft een toegevoegde waarde. Je krijgt dubbele opdrachten waarbij je tegelijk moet denken én bewegen." Ze heeft haar naasten gerustgesteld dat ze er nu niet zomaar op los gaan slaan. "Dat zit er niet in hoor."

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel