Slimme clausule in contract moet dit najaar doorbraak zijn in vastgelopen havenplan Urk

URK • Wo 9 juli 2025 | 15:17 • Woensdag 9 juli 2025 | 15:17

De ondernemers achter de buitendijkse haven bij Urk kunnen naar verwachting eind september of begin oktober hun handtekening zetten onder de overeenkomsten voor de haven. Dat laat de provincie Flevoland weten aan Omroep Flevoland.

De ondertekening laat inmiddels al meer dan een jaar op zich wachten. Dat komt doordat een omvangrijk integriteitsonderzoek naar mogelijke criminele inmenging iets verdachts had opgeleverd, zo werd eerder dit jaar al bekend.

Het draait allemaal om de Wet Bibob, waarmee bedrijven en hun aandeelhouders vooraf gescreend worden voordat zij met de overheid in zee gaan (zie ook uitlegkader onderaan). Bij een van de vele schakels op Urk dook iets verdachts op, wat verder onderzoek betekende. En zolang het Bibob-onderzoek nog niet klaar is, kan er ook niet getekend worden.

Lees ook: Verdacht signaal in integriteitsonderzoek levert opnieuw vertraging op bij ontwikkeling haven

Tekenen mét clausule
Inmiddels hebben de provincie Flevoland als opdrachtgever en de Urker bedrijven (plus gemeente) daar iets op bedacht. De overeenkomst die ze willen tekenen is nu uitgebreid met een Bibob-clausule.

Mocht één van de bedrijven verdacht blijven na het onderzoek dan kan het uit de samenwerking worden gegooid. In dat geval zou een ander bedrijf de plek kunnen innemen in de buitendijkse haven. Animo voor een plekje is er in ieder geval genoeg, vertelde ondernemer Henk Kapitein in maart van dit jaar.

De overeenkomst mét clausule wordt nu beoordeeld door het Rijk, en gaat dan nog een keer naar de ondernemers toe. Als ook die akkoord zijn, kan de ondertekening rond september/oktober plaatsvinden. Daarna kan dan eindelijk met de aanbesteding worden begonnen.

Hoe het nu staat met het Bibob-onderzoek is overigens onduidelijk. De provincie Flevoland kan niks zeggen over de voortgang daarvan. Hoe concreet het verdachte signaal van eerder nu nog is, is daardoor onbekend.

Langgekoesterde wens
De Maritieme Servicehaven Noordelijk Flevoland, zoals de haven voluit heet, is al tientallen jaren een grote wens van de gemeente Urk. "De haven wordt een kroon op ons bedrijventerrein en gaat zo'n vierhonderd voltijdbanen opleveren", legde wethouder Nathanaël Middelkoop twee jaar geleden nog uit.

Het project moet een enorme impuls geven aan de maritieme sector in het dorp, die in de huidige werkhaven niet verder kan groeien. Tot nu toe hebben de provincie en de gemeente Urk al minstens dertien miljoen euro uitgetrokken voor de ontwikkeling van de haven.

Wat is Bibob precies?
De Wet Bibob (voluit Bevordering integriteitsbeoordelingen door het openbaar bestuur) is een Nederlandse wet die overheden helpt om te voorkomen dat ze onbedoeld criminele activiteiten faciliteren, zoals witwassen of illegale handel.

De wet geeft gemeenten en provincies de bevoegdheid om de achtergrond van personen en bedrijven te onderzoeken voordat ze vergunningen, subsidies of overheidsopdrachten verstrekken. Als er een ernstig risico bestaat dat een vergunning of subsidie wordt misbruikt voor criminele doeleinden, kan de overheid deze weigeren of intrekken.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Deel artikel