Van oude pijpen naar nieuw geluid: Urker kerkleden bezoeken hun orgel in aanbouw

URK • Za 12 juli 2025 | 12:20 • Zaterdag 12 juli 2025 | 12:20

Voor een groep leden van de Urker kerk De Poort was het een bijzonder moment: een bezoek aan hun nieuwe orgel dat nu nog in aanbouw is in het Overijsselse Rijssen. Geen gewone kijkdag, maar een intens kijkje achter de schermen, inclusief de eerste geluidservaringen met het toekomstige pijporgel.

In de werkplaats van orgelbouwer Ide Boogaard zagen de Urkers met eigen ogen hoe hun kerkorgel vorm begint te krijgen. Het wordt een uniek instrument, opgebouwd uit een mix van tweedehands pijpen en nieuwe onderdelen. Het bezoek markeert een mijlpaal in het project, waar de kerkleden al maandenlang naar uitkijken.

Het pijporgel krijgt naast nieuwe pijpen ook gebruikte uit het orgel van de Westerkerk in Enkhuizen, de Bethelkerk op Urk en van de voormalige Sint Jozefkerk uit Luttelgeest.

Karakter in pijpen
De bouw van het pijporgel is een nauwkeurig en ambachtelijk proces. De orgelbouwer in Rijssen is gespecialiseerd in het restaureren en combineren van gebruikte orgelpijpen met nieuw vervaardigde elementen. Dat is niet alleen duurzaam, maar geeft ook karakter aan het uiteindelijke instrument.

In de Overijsselse stad wordt het instrument eerst volledig gebouwd, om daarna als bouwpakket naar Urk te gaan. "Als we het meteen in de kerk zouden bouwen, zijn we daar wel twee jaar bezig", legt orgelbouwer Boogaard uit.

Een orgel met een verhaal
Het orgel zal dus uiteindelijk in de kerkzaal van De Poort op Urk worden opgebouwd. De voorbereidingen zijn daar al begonnen. Vóór de bouwvak worden delen van het balkon gesloopt om plaats te maken voor het imposante instrument.

"Het is bijzonder om te zien hoe iets ouds en iets nieuws samenkomt tot zoiets moois," zegt Gerrit Barends van de orgelcommissie. "We kregen hier echt een indruk van hoeveel werk er in zo'n orgel gaat zitten. Het is niet zomaar iets wat je even in elkaar zet."

Een zorgvuldig proces
Als het orgel eenmaal is opgebouwd in de kerk, begint de laatste, maar misschien wel meest ingewikkelde fase: het stemmen van de orgelpijpen. Dat proces kan weken duren en vereist een fijngevoelig oor en veel geduld. Elke pijp moet individueel worden afgestemd op de akoestiek van de ruimte, zodat het geheel straks tijdens de diensten perfect klinkt.

De verwachting is dat het orgel na de zomer in gebruik kan worden genomen. De orgelbouwers komen in de bouwperiode logeren bij gemeenteleden. Voor De Poort is het een investering in de toekomst. Niet alleen muzikaal, maar ook als bindmiddel voor de gemeente. Barends: "We kijken enorm uit naar het moment dat we voor het eerst samen mogen zingen onder het geluid van ons nieuwe orgel."

In onze rubriek Na Het Nieuws besteden we aandacht aan onderwerpen die eerder in het nieuws zijn geweest. We kijken terug met de kennis van nu en willen weten wat het nieuws van toen heeft betekend of heeft gebracht.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Deel artikel