Dijk die Flevoland met Noord-Holland verbindt 50 jaar 'dicht', dankzij Ton werd sluitsteen weer zichtbaar

LELYSTAD • Do 4 september 2025 | 6:27 • Donderdag 4 september 2025 | 6:27

Donderdag precies vijftig jaar geleden werd de Markerwaarddijk tussen Lelystad en Enkhuizen gedicht. De dijk was het begin van een veel groter plan: de inpoldering van de Markerwaard.

Voor de werkmannen die erbij waren was het dichten van de dijk een historisch moment. Er werd een speciale steen gelegd die in de jaren daarna in de vergetelheid raakte.

Tot het moment dat Ton ten Brinke uit Lelystad de steen in 2013 terugvond tijdens een fietstocht over de dijk.

De bemoste steen in 2013

"Ik reed op 26 februari 2013 samen met mijn zoon op de fiets over de dijk toen mijn zoon iets zag liggen in de berm", vertelt Ton ten Brinke. "We zijn toen omgekeerd en vonden de overwoekerde sluitsteen."

"Dit is dus de echte plek waar de dijk werd gedicht en niet, zoals veel mensen denken, bij monument Schakel bij de Trintelhaven." Dat monument werd gebouwd ter ere van de opening van de weg over de Markerwaarddijk en werd op 14 december 1976 door prins Claus onthuld.Ton ten Brinke was geschokt door de staat waarin de steen verkeerde en besloot dat hij het monument ging opknappen. Sindsdien is hij de onofficiële beschermheer van de sluitsteen.
"We hebben het toen schoongemaakt en er wat stenen omheen gelegd om de plek te markeren en ieder jaar houden we het hier netjes zodat de steen goed te zien is."

Deze zomer maakte Omroep Flevoland een vijfdelige reportageserie over de markante dijk tussen Flevoland en Noord-Holland. Kijk de reportages hier: Zomerserie - De Dijk

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel