Na blotevoetenactie mag Leger des Heils in Emmeloord daklozen opvangen tijdens winterse nachten

EMMELOORD • Za 10 januari 2026 | 11:28 • Zaterdag 10 januari 2026 | 11:28

Het Leger des Heils in Emmeloord mag tijdens koude winternachten dakloze mensen gaan opvangen. Al meer dan 13 jaar strijdt het Leger daarvoor, en een ludieke blotevoeten-wandeling in de sneeuw bracht die strijd in een stroomversnelling.

"We zijn heel erg blij", zegt coördinator Inge Niewold nadat ze in de middag een telefoontje van de gemeente had gekregen. Daarin bracht de gemeente het nieuws dat de locatie van het Leger des Heils in Emmeloord, onder voorwaarden, 's nachts open mag als winteropvang voor dakloze mensen.

Dat was al meer dan 13 jaar een wens van het Leger des Heils. Overdag konden dakloze mensen al in de huiskamer aan de Europalaan terecht, maar die huiskamer ging om 16.00 uur dicht en dan stonden de dakloze mensen weer op straat.

Vrijwilligers wisten dat de mensen, waar ze overdag koffie mee dronken, 's nachts geen dak boven hun hoofd zouden hebben. Maar de locatie mocht niet zomaar openblijven in de nacht. Daar is toestemming van de gemeente voor nodig, die nachtopvang voor daklozen reguleert.

Die toestemming kwam steeds niet. Dakloze mensen moesten worden doorverwezen naar de winteropvang in Lelystad en Almere. Ze kregen daar een gratis buskaartje voor.

Geen goede oplossing, vindt het Leger des Heils in Emmeloord. Het is een lange reis om af te leggen, en soms rijden de bussen niet eens, bijvoorbeeld door de sneeuwval afgelopen dagen.

Om nogmaals aandacht te vragen voor het gebrek aan winteropvang in Noordoostpolder, en om geld op te halen, organiseerde het Leger een speciale sneeuwwandeling op blote voeten.

Nog geen dag na die wandeling kreeg Niewold het heugelijke telefoontje van de gemeente. "Ik durf wel te zeggen dat onze actie er iets aan bij heeft gedragen!"

De opvang mag vanaf nu tijdelijk 's nachts open als busvervoer naar de winteropvang in Lelystad of Emmeloord niet mogelijk is.

Lees ook: Daklozenprobleem groeit ook buiten de steden

In de nacht naar zaterdag mocht de opvang meteen de eerste mensen laten overnachten. De thuisloze mensen, maximaal 10 per nacht, slapen gewoon in de woonkamer. De kledingrekken die er normaal staan worden aan de kant geschoven en de ramen worden bedekt door kamerschermen. De warme snert staat voor ze klaar.

"Ik ben heel blij dat als ik nu naar buiten kijk, ik weet dat mensen daar niet hoeven te slapen maar gewoon naar binnen kunnen komen", zegt Niewold.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Deel artikel