Dit jaar geen lammetjes bij Schaperie: 'Ze verdienen het niet om verscheurd te worden door een wolf'

FLEVOLAND • Ma 19 januari 2026 | 20:48 • Maandag 19 januari 2026 | 20:48

De Schaperie in Almere Haven laat dit jaar geen lammetjes geboren worden uit angst voor de wolf. Hetty van Riessen laat haar Walliser Schwarznase-schapen grazen op een wei in een bos in de buurt. "Ze mogen geen wolvenvoer worden."

Het is een rustige ochtend in Almere Haven wanneer Hetty met een emmer bix over haar terrein loopt. Zodra het rammelende geluid van het voer klinkt, stormen de schapen op haar af. Pippie, de brutale van het stel, duwt zich als eerste naar voren. "Ze hebben honger, hoor", roept Hetty lachend, terwijl Lotje, Doortje en de rest van de kudde zich bij haar voegen.

Al twaalf jaar runt Hetty De Schaperie in Almere Haven. Een plek waar bezoekers op afspraak de schapen kunnen ontmoeten en even tot rust kunnen komen. "Het aaien van dieren en hun genegenheid voelen, doet iets met mensen. Je wordt er blij van en de stress neemt af", legt ze uit.

Lees ook: Wolvenspoor gesignaleerd in Zeewolde, mogelijk zwervende wolf

De afgelopen maanden is er een nieuwe zorg bijgekomen. Wolven zijn in de regio gesignaleerd, en de huidige omheining blijkt ’s nachts niet voldoende bescherming te bieden. "In de provincies naast ons blijkt dat de wolf slimmer is dan wij kunnen bouwen", zegt Hetty.

Om de schapen te beschermen, wil ze een nieuwe, stevige nachtkooi bouwen van twee meter hoog, met een overhang van betonvlechtmatten, zodat de wolf er niet overheen kan springen. Overdag kunnen de dieren nog naar buiten, maar ’s nachts zouden ze veilig moeten zijn. "Dan kan hij er echt niet meer in, en staan zij veilig. Dan kunnen wij ook rustig slapen", legt ze uit.

1Almere
Hetty is erg gehecht aan de dieren. Het voelt in zekere zin alsof het haar eigen kinderen zijn. "Ze verdienen het gewoon niet om verscheurd te worden en te moeten wachten tot iemand hen komt euthanaseren. Dat verdienen ze niet."

Geen lammetjes
De bouw van de kooi kost naar schatting 15.000 euro. Subsidie is er nog niet, omdat de wolf officieel nog geen zes maanden in de polder verblijft. Normaal gesproken genereert Hetty een groot deel van de inkomsten van de Schaperie uit de lammetjes en de wol, maar dit jaar heeft ze besloten geen nieuwe lammetjes geboren te laten worden. "Als ik dat doe, kunnen ze zomaar wolvenvoer worden. Dat ga ik niet doen", zegt ze standvastig.

Schaperie
Voor Hetty staat veiligheid van de bestaande dieren voorop. "Je wilt niet dat er nieuwe dieren geboren worden die direct gevaar lopen." Daarom is ze een crowdfundingsactie gestart om de 15.000 euro bij elkaar te krijgen en de nachtkooi te kunnen bouwen.

Ondertussen gaat het werk op de Schaperie gewoon door. Terwijl Hetty de emmer bix verdeelt, dringen de schapen zich om haar heen. "Ja meiden, kom maar", roept ze naar haar schapen. Ze hoopt het bedrag zo snel mogelijk bij elkaar te hebben, voordat het te laat is. "We willen de schapen echt veilig kunnen stellen, zodat we nog lang van hen en van de Schaperie kunnen genieten."

Dit verhaal is gemaakt door Maud Sips Bul. Zij is redacteur voor 1Almere. 1Almere en Omroep Flevoland hebben een samenwerkingsverband.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Deel artikel