Almeerder veroordeeld voor bedreiging premier Curaçao: 'Ik wilde hem niet echt vermoorden'

ALMERE • Do 29 januari 2026 | 12:49 • Donderdag 29 januari 2026 | 12:49

Met grote handgebaren en een stem die gaandeweg luider werd, stond donderdag een zichtbaar geëmotioneerde man uit Almere voor de politierechter. Hij moest zich verantwoorden voor een reactie op Facebook waarin werd gesproken over het vermoorden van de minister-president van Curaçao, Gilmar Pisas. De rechter oordeelde dat het om een strafbare bedreiging ging en legde een taakstraf van 40 uur op.

De zaak draait om een reactie die de Almeerder in oktober 2025 plaatste onder een bericht over politieke onrust op Curaçao. Dat bericht ging over het mogelijke aftreden van minister van Financiën Javier Silvania.

In zijn Facebookreactie, geschreven in het Papiamentu, stond: "Als hem iets zou overkomen, moet Curaçao opstaan en Pisas vermoorden."

'Niet letterlijk te vertalen'
Tijdens de zitting zei de verdachte dat zijn woorden anders zijn bedoeld dan ze nu worden uitgelegd. "Het is mijn manier van praten tegen mijn vrienden", zei hij. "Papiamentu kan je niet letterlijk in het Nederlands vertalen, dus het wordt nu anders geïnterpreteerd." De verdachte verklaarde dat hij niet echt de minister-president wilde vermoorden.

De rechter maakte tijdens de zitting duidelijk dat Facebook geen privégesprek is. "U zit niet in een bar te praten. Iedereen kan het zien en het anders opvatten." Volgens de verdachte wist hij niet dat zijn reactie openbaar zichtbaar was op Facebook.

De officier van justitie zei dat een bedreiging niet direct tegen de minister-president zelf hoeft te zijn gericht om strafbaar te zijn. Ook wees zij op de gespannen politieke situatie op Curaçao. "Juist in die context en die sfeer is de bedreiging geuit", zei de officier. Volgens haar moest de verdachte rekening houden met de gevolgen van zulke woorden.

Bredere context
De verdachte vertelde dat de rechtszaak veel impact op hem heeft gehad. Zijn naam en foto verschenen in twee grote kranten op Curaçao, zegt hij. "Daar heb ik echt last van gehad", zei hij tegen de rechter. De advocaat van de man vroeg om vrijspraak en stelde dat er geen sprake was van opzet. Als er toch een straf zou komen, vond de verdediging een geldboete beter passen.

De rechter vond de tekst duidelijk bedreigend en plaatste die in een bredere context. "We hebben echt last van online bedreigingen, als maatschappij", zei zij. "U had zich moeten beseffen dat dit soort woorden als een aansporing konden worden gezien."

Taakstraf
Wel hield de rechter rekening met het feit dat de verdachte al gevolgen heeft ondervonden door de aandacht van de media. Ook was zij ervan overtuigd dat hij niet zelf van plan was de minister-president te vermoorden. Daarom kreeg hij een lagere straf dan door het OM was geëist.

De Almeerder kreeg uiteindelijk een taakstraf van 40 uur. Een eerdere voorwaardelijke straf wordt niet ten uitvoer gelegd, omdat het volgens de rechter om een ander soort feit gaat.

"Wees voortaan wat voorzichtiger op Facebook", sloot de rechter af, terwijl de verdachte de zaal uitliep.

Dit verhaal is gemaakt door Maud Sips Bul. Zij is redacteur voor 1Almere. 1Almere en Omroep Flevoland hebben een samenwerkingsverband.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel