Rechtbank laat vergunning verslaafdenopvang Domus Almere Poort in stand

ALMERE • Ma 13 juli 2026 | 14:47 • Maandag 13 juli 2026 | 14:47

De vergunning voor de komst van Domus in Almere Poort blijft in stand. Volgens de rechtbank Midden-Nederland heeft de gemeente de fouten in de oorspronkelijke vergunning voldoende hersteld.

Daarmee mag de beschermde woonvoorziening van het Leger des Heils, waar mensen met onder meer verslavings- en psychiatrische problemen permanent worden begeleid, op de geplande locatie worden gerealiseerd.

Onvoldoende uitgelegd
De rechtbank oordeelde vorig jaar nog dat de gemeente onvoldoende had uitgelegd wat de komst van Domus betekent voor het woon- en leefklimaat en de sociale veiligheid in de omgeving.

Ook was ten onrechte een vergunning verleend voor 36 wooneenheden, terwijl de aanvraag uitging van 35 woningen en één nachtverblijf voor medewerkers.

De gemeente heeft dat inmiddels aangepast en drie extra voorwaarden aan de vergunning toegevoegd. Zo maakt het sociaal beheerplan, met huisregels, toezicht en een permanent bereikbaar meldpunt, nu officieel onderdeel uit van de vergunning.

Jarenlange strijd
De komst van Domus houdt Almere Poort al jaren bezig. De gemeente wil de voorziening vanuit het centrum verplaatsen naar Poort, waar 35 wooneenheden komen voor mensen met meervoudige problematiek.

Volgens de gemeente is de opvang hard nodig vanwege een tekort aan plekken. De huidige locatie in het centrum zou bovendien te veel overlast veroorzaken.

Omwonenden en de Stichting Aeres Groep verzetten zich tegen de gekozen plek. Op steenworp afstand van de geplande opvang staat een vmbo-school met ongeveer negenhonderd leerlingen.

Zij vrezen onder meer voor overlast, drugsdealers en een afname van de sociale veiligheid. De Domus-bewoners mogen binnen de voorziening drugs gebruiken.

Deels gelijk
De rechtbank gaf de school en omwonenden in september vorig jaar deels gelijk. De gemeente had volgens de rechter onvoldoende concreet gemaakt welke gevolgen de opvang voor de omgeving kon hebben en hoe de belangen van de buurt en de school waren afgewogen tegen de maatschappelijke noodzaak van Domus. Almere kreeg zes maanden de tijd om die gebreken te herstellen.

Dat is volgens de rechtbank nu voldoende gebeurd. Hoewel het beroep van de omwonenden gegrond is, omdat de oorspronkelijke vergunning gebreken bevatte, ziet de rechter geen reden meer om de aangepaste vergunning te vernietigen. De bewoners overwegen opnieuw in hoger beroep te gaan bij de Raad van State.

Dit bericht is geschreven door de redactie van 1Almere, de lokale omroep van Almere. Omroep Flevoland en 1Almere hebben een samenwerkingsverband.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Deel artikel