Gevlucht lid van Kempenaargroep opgepakt in Spanje, man knipte enkelband door

LELYSTAD • Do 10 september 2026 | 16:48 • Donderdag 10 september 2026 | 16:48

Een 22-jarige voortvluchtige Lelystedeling is vorige week opgepakt in Spanje. Dat meldt de politie. De man is de hoofdverdachte in de zaak rond de zogenoemde Kempenaargroep. Hij was sinds 8 juli spoorloos nadat hij zijn elektronische enkelband had doorgeknipt.

Uit onderzoek van een speciaal politieteam bleek dat de man naar Spanje was gevlucht. De Spaanse politie heeft hem op 2 september in Málaga opgepakt. Nederland heeft Spanje om zijn overlevering gevraagd.

De Lelystedeling droeg de enkelband, omdat de rechter in maart had besloten dat hij de behandeling van zijn zaak in vrijheid mocht afwachten. De verdachte had toen al ruim een jaar vastgezeten.

Lees ook: Enkelband doorgeknipt: verdachte Kempenaargroep voortvluchtig

De Lelystedeling wordt samen met drie anderen verdacht van een aantal inbraken, bezit van vuurwapens, bedreigingen, overvallen, drugshandel en het ronselen van minderjarigen om criminele klusjes te doen. Dit najaar zou de inhoudelijke behandeling van de rechtszaak plaatsvinden.

Strafbaar?
Verdachten van een misdrijf krijgen soms een elektronische enkelband als ze de behandeling van hun strafzaak in vrijheid mogen afwachten. Via de enkelband kan in de gaten gehouden worden waar een verdachte zich bevindt en of deze zich aan de voorwaarden voor voorlopige invrijheidstelling houdt.
Ook veroordeelden dragen in de proefperiode na het uitzitten van een celstraf soms nog een tijdlang een enkelband. De naleving van straat- of contactverboden kan daarmee bijvoorbeeld goed worden gecontroleerd.

Wie de enkelband doorknipt of onklaar maakt, wordt doorgaans in ieder geval vervolgd voor vernieling van een eigendom van het Ministerie van Justitie. Wordt de enkelband niet meer teruggevonden, dan kan daar nog een aanklacht voor verduistering bij komen.

En omdat met het doorknippen de voorwaarden voor invrijheidstelling zijn geschonden, belandt een verdachte of veroordeelde bijna altijd weer in de cel. Een verdachte blijft dan tenminste vastzitten tot de behandeling van de strafzaak. Voor een veroordeelde kan het zelfs betekenen dat deze een voorwaardelijk opgelegd deel van een celstraf alsnog moet uitzitten.

Wie zijn enkelband al voor een rechtszaak doorgeknipt, verkleint daarmee ook de kans op een deels voorwaardelijke celstraf. Sommige rechters vinden namelijk dat met het doorknippen al is aangetoond dat een verdachte zich niet aan opgelegde voorwaarden kan houden.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel