Zeldzame vogel trekt vogelaars uit het hele land naar Rutten: 'Voor Nederland is dit heel bijzonder'

RUTTEN • Di 13 oktober 2026 | 7:10 • Dinsdag 13 oktober 2026 | 7:10

Een dunsnavelnotenkraker laat zich opvallend goed zien in Noordoostpolder. Vogelliefhebbers komen van heinde en verre om de bijzondere bezoeker te fotograferen.

Het gaat om een zeldzame dunsnavelnotenkraker die is neergestreken in Rutten. Het vogeltje trekt al dagen vogelaars uit het hele land. Gewapend met verrekijkers en grote camera's proberen ze een glimp van de vogel op te vangen. En het liefst natuurlijk ook de perfecte foto te maken.

Foto: Patricia Wiegman

De dunsnavelnotenkraker is een zeldzame verschijning in Nederland. De vogel komt normaal gesproken voor in Scandinavië en Oost-Europa. Lange tijd werd de soort nauwelijks in Nederland gezien, maar deze week zijn er meerdere waarnemingen gedaan, onder meer in Flevoland en Drenthe.

Van heinde en verre
Het fenomeen is onder vogelliefhebbers niet onopgemerkt gebleven. Sommigen reizen speciaal naar Noordoostpolder om de vogel met eigen ogen te zien.

Vogelspotter Patricia Wiegman is met haar telelens vanuit IJmuiden, via Arnhem, (daar zou het beestje eerder gespot zijn) naar Rutten gereden. "Voor Nederland is dit heel bijzonder", vertelt ze enthousiast. Dat ze het zwartwit gespikkelde beestje op de foto heeft kunnen zetten is voor haar 'een geluksmomentje'.

Patricia Wiegman

De vogel laat zich in Rutten opvallend goed zien. Dat maakt het voor fotografen extra aantrekkelijk om naar het dorp te komen. Met telelenzen proberen ze de bijzondere bezoeker zo mooi mogelijk vast te leggen.

Greta uit Rutten valt daarbij juist op omdat ze geen verrekijker of fotocamera om haar nek heeft hangen. Toch komt ze al sinds een week elke dag even kijken. "Ik vind het mooi om te zien dat al die vogelspotters gewoon zo genieten van een vogel fotograferen", vertelt ze blij maar verbaasd. "Hoe? Denk ik dan", zegt ze terwijl ze in de lach schiet.

Foto: Patricia Wiegman

Bijzondere verschijning
De notenkraker is familie van de kraai. De vogel heeft een donkerbruin verenkleed met opvallende witte vlekken. Ook zijn stevige snavel valt op. Daarmee kan hij onder meer zaden en noten verzamelen.

Voor veel vogelaars draait het niet alleen om het maken van een mooie foto. Ook de zoektocht en de spanning of de vogel zich laat zien, horen erbij. Soms moet je uren wachten, terwijl een vogel op een ander moment zomaar voor je neus kan verschijnen.

Klaas van der Wal

Vogelspotter Klaas van der Wal uit Emmeloord weet nog niet wat hij met zijn foto's gaat doen. "Een groot deel weggooien en een paar bewaren, daar komt het op neer." Of de bijzondere vogel bij hem in de woonkamer komt te hangen betwijfelt hij. "Dan krijg ik ruzie met mijn vrouw."

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel