LTO wil aanpassing afsluiting Houtribdijk: 'Dit is onwerkbaar voor boeren en tuinders'

LELYSTAD • Do 22 oktober 2026 | 6:23 • Donderdag 22 oktober 2026 | 6:23

De afsluiting van de Houtribdijk voor vrachtwagens zwaarder dan vijftien ton zorgt volgens LTO voor grote problemen voor boeren en tuinders in Flevoland. Rijkswaterstaat voerde de afsluiting woensdag in. Volgens de belangenorganisatie voor de land- en tuinbouw is die onwerkbaar. Daarom is LTO met Rijkswaterstaat in gesprek om te kijken of de maatregel kan worden aangepast.

Volgens Evert Lassche, voorzitter van LTO Noord West-Friesland, wordt juist de agrarische sector hard geraakt. Veel van het zware vrachtverkeer dat nu niet meer over de dijk mag, bestaat uit transporten van groenten, bloemen en andere landbouwproducten die vanuit Flevoland richting Noord-Holland gaan of andersom. Als die allemaal langs Amsterdam moeten of over de Afsluitdijk, wordt dat echt een probleem, stelt Lassche.

Filerijden
1.500 vrachtwagens rijden er volgens hem dagelijks over de Houtribdijk. "Dat betekent eigenlijk gewoon filerijden. Daar komen de kosten voor de bedrijfsvoering voor de ondernemers nog eens bij. Die gaan ontzettend toenemen. Ze moeten tachtig kilometer omrijden."

LTO heeft een aantal alternatieven bedacht en voorgelegd aan Rijkswaterstaat. Een daarvan is om stapvoets te gaan rijden. Lassche: "Alle vrachtwagens achter elkaar over de brug in combinatie met eenrichtingsverkeer." Ook stelt LTO een gewichtsbegrenzing voor die op 20 tot 23 ton ligt in plaats van de vijftien ton nu. "Dat wordt op dit moment doorgerekend door Rijkswaterstaat en daar hebben we begin november weer overleg over", aldus Lassche.

Tussenoplossing
Hij legt uit dat lege vrachtwagens al snel vijftien ton wegen, maar vrijwel altijd onder de 20 ton blijven. Als je de limiet iets hoger maakt, kunnen die vrachtauto's op hun terugreis wel over de dijk rijden, stelt hij. "Volle vrachtauto's (op de heenreis, red.) niet, dat zal nooit lukken."

Lassche heeft goede hoop dat Rijkswaterstaat openstaat voor een aanpassing. Hij noemt het een tussenoplossing voor alle problemen. "Want het kan niet zo zijn dat iedereen minimaal vijf tot zeven jaar moet omrijden met die vrachtauto's."

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel