Bodycams bij conducteurs is een succes: 'Je ziet dat mensen rustiger worden'

ALMERE • Di 27 oktober 2026 | 6:11 • Dinsdag 27 oktober 2026 | 6:11

Treinconducteurs van de Nederlandse Spoorwegen zijn positief over het gebruik van bodycams. Sinds een half jaar dragen bijna 700 conducteurs een camera op hun uniform die ze bij incidenten kunnen aanzetten. Volgens hoofdconducteur Roy lijkt het erop dat reizigers die neigen naar agressief gedrag zich beter gedragen zodra ze de camera zien.

Roy, die liever niet met zijn achternaam genoemd wil worden, geeft een fluitsignaal en sluit de deuren van de trein tussen Almere en Lelystad. Op zijn uniform zit een klein kastje met een lens: de bodycam.
"Vanaf het moment dat ik in een situatie kom waarvan ik een opname wil maken, druk ik op de knop. Het lampje springt van groen naar rood en de camera begint te filmen", legt Roy uit.

De camera legt ook de minuten voorafgaand aan het inschakelen vast. "Op die manier heb je eigenlijk de hele situatie plus een paar minuten die ervoor zitten", vertelt hij.

Roy heeft zijn bodycam het afgelopen half jaar meerdere keren gebruikt. "Helaas had ik de bodycam nodig bij een incident waarbij ik van tevoren wist dat er iets misging, maar ook tijdens een situatie waarin de vlam in de pan sloeg en mensen agressief werden."

Mensen worden rustiger
Conducteurs melden in vervelende situaties, als dat mogelijk is, dat ze hun camera aanzetten. Volgens Roy heeft dat effect op het gedrag van reizigers. "Je ziet dan toch dat mensen rustiger worden en weer normaal gedrag laten zien."

Zelf voelt hij zich op sommige spannende momenten ook veiliger met de bodycam. "Zeker als je op een situatie afstapt waarvan je weet dat het lastig kan worden. Dan zet je van tevoren de camera aan, zodat je weet dat je bent ingedekt. Mocht er iets fout gaan, dan staat het in ieder geval gelijk op beeld."

Roy herinnert zich een groepje jongeren dat opvallend reageerde toen ze zijn bodycam zagen. "Een groepje jongeren zei tegen elkaar: 'Oh, hij heeft een bodycam.' Daarna vroegen ze of de beelden voor TikTok of YouTube te gebruiken waren."

Roy legde uit dat de camera bedoeld is voor de veiligheid. "De één zei gelijk tegen de andere jongere: 'Nu moet je je wel gedragen.' Ik kreeg meteen netjes een ID aangereikt. Dus het werkt echt de-escalerend, voor mijn gevoel."

Reizigers voelen zich ook veiliger
Ook reizigers op station Almere Centraal reageren positief op de bodycams. "Ik hoor het nu voor het eerst, maar dat is wel vet. Het lijkt me ook handig", zegt een jonge man.

Een reiziger met een hondje vindt de invoering van de camera's "top voor de conducteurs". Ze vindt het jammer dat de camera's tegenwoordig nodig zijn, maar voelt zich er zelf ook veiliger door.

Een andere reiziger, die net uit de trein is gestapt, heeft evenmin bezwaar tegen de camera's. "Ik vind het juist fijn. De treinen zijn dan veiliger. En ik merk dat treinen de laatste tijd rustiger zijn."

Iedere week 300 conducteurs opgeleid
De NS leidt momenteel iedere week 300 extra conducteurs op in het gebruik van de bodycam. Volgens het spoorbedrijf zijn de ervaringen tot nu toe positief. Daarom is het de bedoeling dat uiteindelijk iedere hoofdconducteur een bodycam gaat dragen.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel