Ziekenhuizen vaak slecht voorbereid op stroomstoringen

LELYSTAD • Do 19 mei 2022 | 17:55 • Donderdag 19 mei 2022 | 17:55

Ziekenhuizen verzuimen vaak om te controleren of hun apparatuur blijft draaien bij een stroomstoring. Dat zeggen twee bedrijven die gespecialiseerd zijn in noodstroomoplossingen en technische risicoanalyses. Meestal laten ziekenhuizen alleen checken of het noodaggregaat op diesel aanslaat als de elektriciteit uitvalt. Er wordt niet getoetst of de apparatuur blijft draaien en dus de ziekenhuiszorg overeind gehouden kan worden.

Omroep Flevoland sprak met de bedrijven SIM Holland en Smits van Burgst naar aanleiding van de grote stroomstoring bij het St Jansdal in Harderwijk, vorig jaar december. Hierdoor ontstond zo'n anderhalf uur chaos in het ziekenhuis, omdat onder andere computers en beademingsapparatuur uitvielen. Ook de vestiging van St Jansdal in Lelystad kreeg problemen, net als de poliklinieken in Dronten en Zeewolde. Doordat computersystemen niet werkten moesten alle afspraken worden afgezegd.

Noodaggregaat werkt, maar de apparatuur niet
Op de bewuste dag sloeg bij het uitvallen van de stroom het noodaggregaat in Harderwijk wel direct aan. Maar door een ingeschakelde beveiliging in het systeem kon de opgewekte stroom niet aan het ziekenhuis worden geleverd, zo meldde een woordvoerder van het St Jansdal. Er moest hulp van buiten het ziekenhuis aan te pas komen om de problemen op te lossen.

Er bestaat voor ziekenhuizen een richtlijn om naast het aggregaat ook te testen of de andere schakels in de ziekenhuiszorg bij een stroomstoring blijven functioneren, zo zeggen SIM Holland en Smits van Burgst. Dat heet een zogenaamde Power Down test. Maar in de praktijk vindt zo'n test volgens hen, bij alle ziekenhuizen in het land, maar weinig plaats. De bedrijven noemen het erg onverstandig om van de richtlijn af te wijken omdat je dan niet weet wat er bij een stroomstoring op je afkomt. Volgens Smits van Burgst komt het gemiddeld een keer per jaar voor dat het veiligheidssysteem van een ziekenhuis bij een stroomstoring niet werkt.

Schijnveiligheid
"Het is alsof je je auto nooit gebruikt, de motor af en toe even start en dan concludeert dat ie het doet. Dat is een soort schijnveiligheid, want je weet dan helemaal niet of de andere onderdelen het ook doen en je ook echt met de auto kunt rijden", aldus Jan de Vries. Hij werkt bij Smits van Burgst en was daarvoor twintig jaar verantwoordelijk voor de elektrotechniek bij het VU medisch centrum in Amsterdam. Volgens de deskundige doen grote academische ziekenhuizen wel een Power Down test, maar de kleinere, reguliere ziekenhuizen niet, op enkele uitzonderingen na. Kleinere ziekenhuizen zouden een complete controle te omvangrijk en risicovol vinden.

Power Down testen in andere ziekenhuizen
Het St Jansdal in Harderwijk wil niet ingaan op de vraag van Omroep Flevoland of de zogenoemde Power Down testen worden uitgevoerd. Het ziekenhuis wil pas vragen beantwoorden als het onafhankelijke rapport naar de oorzaak van de stroomstoring is verschenen. De twee bureaus TNO en DNV doen daar al maandenlang onderzoek naar.

Het Flevoziekenhuis in Almere geeft overigens wel openheid van zaken over de controles. In Almere werd de Power Down test voor het laatst in september 2020, met positief resultaat, uitgevoerd. Ook bij het Antonius Ziekenhuis in Sneek worden dergelijke testen gedaan. Daar is de stroomvoorziening dit voorjaar geheel vernieuwd en grondig getest met positieve resultaten als gevolg.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel