'Met extra aandacht kun je afhakende jongeren in de schoolbanken houden'

FLEVOLAND • Ma 17 juli 2023 | 6:11 • Maandag 17 juli 2023 | 6:11

Door extra moeite te doen en individueel naar leerlingen te kijken, kun je met succes voorkomen dat jongeren zonder diploma van school gaan. En zo kunnen de opgelopen aantallen voortijdig schoolverlaters in Lelystad en Almere met succes worden teruggedrongen. Dat verwacht bestuurder Mark Vlasblom van het ROC van Flevoland.

De bestuurder zag dat na jaren van daling het aantal schoolverlaters tijdens en na corona weer steeg. En met maar liefst 240 uitvallers hoorde Lelystad vorig jaar zelfs bij de Nederlandse gemeenten met de meeste voortijdig schoolverlaters. Vaak ging het daarbij om mbo'ers. Er was dus actie nodig om dit tij te keren.

Dat het loont om extra tijd en energie in deze leerlingen te steken, blijkt uit het verhaal van Rachid. De inmiddels 22-jarige Lelystedeling begon ooit vol goede moed aan de havo. Maar door allerlei omstandigheden liep hij daar vast en stroomde af naar mbo niveau 2. Toen het daar ook niet goed ging, wilde Rachid helemaal stoppen. "De opleiding die ik had gekozen, paste niet bij mij. Ik had maar wat uitgezocht, omdat dat moest. Ik vond er niets aan en was niet gemotiveerd. Ik presteerde niets en werd uitgeschreven", vertelt Rachid.

De schoolcarrière van Rachid was in het verleden waarschijnlijk ook daar gestopt, zegt Lidewij Hoiting. Zij is zorgcoördinator bij het ROC en houdt jeugd die voortijdig wil stoppen in de gaten. "Ik ben er voor ze. En ik ga samen met ze op zoek naar wat er nodig is om wél op school te blijven. Misschien is een andere opleiding beter of heb je meer begeleiding nodig. Ik kan door goede samenwerking met de gemeente en bijvoorbeeld maatschappelijk werk ook helpen met problemen thuis of met schulden. Maar vooral het oprechte contact is denk ik heel goed voor deze groep jeugd", vertelt Hoiting.

overleg tussen Rachid en Hoiting

Je bent een voortijdig schoolverlater als je niet minimaal een havo-diploma hebt of een mbo-niveau 2 opleiding hebt afgerond. Je hebt dan geen zogenoemde startkwalificatie. Personen zonder schoolopleiding komen later vaker in de problemen of zelfs in de criminaliteit, Daarnaast doen ze vaak een groter beroep op zorg en uitkeringen. De overheid wil jeugd daarom op school houden tot tenminste de startkwalificatie is behaald.

Waarom het aantal schoolverlaters toenam
"Het is gevaarlijk om corona overal de schuld van te geven, maar deze keer lijkt het toch echt een belangrijke oorzaak van het hoge aantal vroegtijdige schoolverlaters", zegt ROC-bestuurder Vlasblom. "Wij merkten dat het voor veel jeugd moeilijk was online lessen te volgen. Ook omdat er thuis bijvoorbeeld geen prettige werkplek was of omdat ouders het lastig vonden dat kinderen thuis waren", vertelt de bestuurder. Toch is dat niet het grote probleem geweest tijdens corona. "School is niet alleen de plek waar je een vak leert, maar waar je ook je vrienden en vriendinnen ontmoet. Die binding in de groep is heel lang laag geweest”, vervolgt Vlasblom. Hij merkt nu ook dat studenten anders zijn dan voor corona. Op de middelbare school hebben leerlingen ook vooral het sociale aspect gemist.

Les tijdens corona

Er zijn ook meer voortijdige schoolverlaters, omdat er veel werk is waarbij niet direct een opleiding nodig is, weet Vlasblom. Er is zo'n groot tekort aan personeel dat scholieren worden weggetrokken uit de schoolbanken om ergens aan het werk te gaan. "Als je het toch al niet naar je zin hebt en je ook nog eens direct geld kan verdienen, is stoppen best interessant", zegt Vlasblom.

Ondanks dat er nu intensief wordt geprobeerd voortijdige schoolverlaters bij de les te houden, heeft de bestuurder wel zorgen over de toekomst. Hij ziet dat een deel van de leerlingen vertrekt door psychische problemen. "We zien heel veel jongeren met psychische problemen. Als de wachtlijst bij de GGZ om een jongere te helpen 9 maanden is, is het voor ons natuurlijk heel lastig om zo iemand toch die tijd binnen te houden. Maar ik weet dat ze daar ook niet die wachtlijsten willen. Ze hebben gewoon te weinig mensen om iedereen snel te helpen. Dat is moeilijk. Net als op school moet je soms keuzes maken, omdat je te weinig menskracht hebt", vertelt Vlasblom.

De tweede kans van Rachid
Rachid wilde dus helemaal stoppen met school. Maar hij is door zorgcoördinator Hoiting weer terug de ROC-banken in getrokken. Er is gezocht naar een andere opleiding op het ROC die wel bij hem past. En dat is beveiliging, ook op niveau 2. "Ik ben nu bijna klaar en loop stage, maar ik wil eigenlijk nog verder doorleren. In ieder geval naar mbo niveau 4 en misschien daarna hbo", vertelt de enthousiaste Rachid. Aan stoppen denkt hij niet meer.

De school vond een opleiding die bij hem paste

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel