Onderzoek: meeste Flevolanders hebben geen bezwaar tegen komst Defensie

FLEVOLAND • Do 15 mei 2025 | 6:00 • Donderdag 15 mei 2025 | 6:00

De meeste Flevolanders hebben geen bezwaren tegen de komst van Defensie naar hun provincie, ook als een oefenterrein, munitieopslag, kazerne of landingsplaats voor F-35's in hun buurt komt. Dat blijkt uit een landelijk, representatief onderzoek van het Kieskompas. Het onderzoek werd gedaan in opdracht van de NOS en de dertien regionale omroepen.

De krijgsmacht wil meer oefenruimte, vanwege de huidige veiligheidssituatie in de wereld. Komende maand moet het kabinet beslissen over de voorkeurslocaties voor de uitbreidingsplannen van Defensie.

Het overgrote deel van de Flevolanders vindt het goed dat er meer geld uitgegeven wordt aan Defensie, zo blijkt uit het onderzoek.

Een kleine vier op de tien inwoners is voorstander van het plan van NAVO-topman Mark Rutte, die wil dat NAVO-landen vijf procent van het inkomen (bbp) aan Defensie moeten uitgeven. Daarvan moet 3,5 procent naar de krijgsmacht zelf gaan en 1,5 procent naar cyberveiligheid en infrastructuur.

Waarin investeren?
De meerderheid van de Flevolanders ziet het liefst dat die investering naar onbemande drones, militairen en meer gevechtsvliegtuigen en helikopters gaat. Zij kiezen minder vaak voor locaties om te trainen. Defensie is daar juist naar op zoek, ook in Flevoland.

Zo wil Defensie mogelijk een oefenterrein in Lelystad openen, waarop ook explosieven mogen afgaan. Daarnaast wil de krijgsmacht boven het Ketelmeer oefenen met laagvliegende helikopters, heeft het Biddinghuizen op het oog voor een munitieopslag en komt er waarschijnlijk een kazerne in Zeewolde.

Lelystad Airport wordt gezien als plek waar F-35-jachtvliegtuigen op kunnen stijgen en landen. In Marknesse wil Defensie mogelijk drones opslaan.

Steentje bijdragen
De meerderheid van de inwoners die voorstander is van uitbreidingsplannen, ook als die in hun buurt komen, vindt het voornamelijk belangrijk dat iedereen een steentje bijdraagt. Ook zien deze inwoners graag een wereld die veiliger is.

De meeste respondenten geven aan bereid te zijn om enig persoonlijk ongemak te accepteren als dat betekent dat Nederland beter beschermd is.

Geluid en doelwitten
De meerderheid van de inwoners die wel voorstander van bepaalde uitbreidingen is, maar die liever niet in de buurt hebben, zijn vaak bang voor geluidsoverlast.

Ook vrezen ze voor de veiligheid, omdat zo’n uitbreidingslocatie misschien een doelwit kan zijn van de vijand. Ze maken zich minder zorgen over de druk op infrastructuur, huisartsen en basisscholen.

Wat mag er weg?
Als er een uitbreidingslocatie in Flevoland komt, mogen plannen voor windmolens of zonnepanelen daar volgens het overgrote deel van de respondenten het vaakst voor wijken. Die worden gevolgd door bedrijventerreinen en landbouwgrond. Deze inwoners kozen het minst vaak voor woningbouwplannen, bestaande woningen en overige zaken.

Flevoland wijkt daarmee iets af van het landelijke beeld, waarin het vaakst werd gekozen voor het opofferen van bedrijventerreinen voor de uitbreiding van defensielocaties. Plannen voor windmolens of zonnepanelen staan daar op een derde plek.

De meerderheid van de Flevolanders geeft aan dat zij een uitbreiding van een defensie-locatie in de omgeving makkelijker zou accepteren als er ook extra wordt geïnvesteerd in de regio, en dat gemeenten die worden uitgekozen daar ook op moeten kunnen rekenen.

Opvallend veel Flevolanders voor F-35's
Door de huidige situatie in de wereld, moet de Luchtmacht jaarlijks in Nederland 7.500 vluchten kunnen maken met jachtvliegtuigen. Daar is nu geen ruimte voor en dus zoekt de Luchtmacht naar meer plekken waar dit kan.

Ruim acht op de tien Flevolanders is voorstander van locaties voor F-35-straaljagers. Meer dan de helft daarvan vindt het niet erg als zo’n locatie in de buurt komt. Een kleiner deel is wel voorstander, maar ziet ze liever niet in de buurt.

Ook buiten de regio meer voorstanders
Ook op andere plekken in Nederland, waar gezocht wordt naar ruimte voor F-35's, heeft een groot deel van de inwoners geen bezwaren tegen de komst of uitbreiding van een militair vliegveld.

In Brabant, waar nu al vliegbasis Volkel ligt en ook gedacht wordt aan een mogelijke uitbreiding, lijken meer inwoners voorstander te zijn, ook als de vliegtuigen bij hun in de buurt komen.

Datzelfde geldt voor Friesland, waar vliegbasis Leeuwarden gevestigd is. Uitzondering op de regel is Drenthe, waar vliegveld Eelde onderzocht wordt als mogelijke nieuwe locatie.

Protesten
Tegen de komst van F-35's naar Lelystad zijn meerdere protesten geweest. In februari trok een groep boeren uit Lelystad door de provincie met een geluidsinstallatie die het geluid van F-35's nabootste, omdat ze zich grote zorgen maken over de overlast van de vliegtuigen. Ook werd een flyer met een link naar een petitie uitgedeeld. Deze is al bijna 1.900 keer ondertekend.

De gemeente Lelystad gaf zelf destijds aan niet tegen de F-35's op Lelystad Airport te zijn, maar dan moet Lelystad Airport ook opengaan voor de burgerluchtvaart.

Kazerne
Niet iedereen in Zeewolde ziet de komst van een kazerne zitten. Zo werd in december een geknutselde tank langs de A27 in Zeewolde geplaatst, met teksten als 'stop Defensie' en 'stop megakazerne'. De gemeenteraad koos met tegenzin Oosterwold als eigen voorkeurslocatie.

Toch lijkt acht op de tien Flevolanders voorstander van een kazerne, ook als die bij hun in de buurt komt, zo blijkt uit het onderzoek. Eén op de tien ziet een nieuwe kazerne of het uitbreiden van bestaande kazernes wel zitten, maar liever niet in de eigen buurt. De overige Flevolanders die mee hebben gedaan aan het onderzoek zien een kazerne helemaal niet zitten.

Munitieopslag
Defensie is ook op zoek naar ruimte om munitie op te kunnen slaan, bijvoorbeeld in Biddinghuizen. De gemeenteraad van Dronten gaf in december aan tegen de komst te zijn, omdat er dan onder meer vruchtbare landbouwgrond verloren zou gaan. Het gaat om een gebied tussen de Karekietweg, Nonnetjesweg en N305 in.

De meerderheid van de Flevolanders lijkt voorstander van zo’n opslag, waarvan ruim de helft het ook niet erg zou vinden als deze in de buurt zou komen. Iets meer dan een derde van de bevraagde inwoners ziet een opslag wel zitten, maar liever niet in de eigen buurt. De rest is tegen.

Oefengebieden
Zes op de tien Flevolanders heeft ook geen bezwaar tegen meer oefenterreinen voor militairen, ook als die bij hun in de buurt komen. Een klein deel is wel voorstander, maar dan wel van een locatie ergens anders.

Als het gaat om oefenterreinen waar ook explosieven gebruikt mogen worden, lijkt Flevoland wat minder enthousiast; slechts vier op de tien ziet het zitten dat er zo’n terrein bij hun in de buurt komt. Ongeveer even veel voorstanders zien een oefengebied liever op een andere plek. Zo'n twee op de tien inwoners geeft aan tegenstander te zijn.

Een oefengebied voor laagvliegende helikopters ziet het overgrote deel van de Flevolanders wel zitten, waarvan de meesten ook voor een laagvlieggebied zijn als er in hun buurt geoefend wordt.

Defensie laat in een reactie weten de uitkomsten van de peiling te ervaren 'als steun in de rug voor de opgave waar we als Nederland samen voor staan'.

Verantwoording
De resultaten zijn afkomstig van het onderzoeksinstituut Kieskompas. De dataverzameling voor dit onderzoek vond plaats vanaf 8 t/m 12 mei 2025 en heeft geleid tot een gewogen steekproef van 10.376 respondenten, waarvan ruim 500 uit Flevoland. De resultaten van dit onderzoek zijn op provincieniveau gewogen naar geslacht, leeftijd, opleiding, migratieachtergrond en stemgedrag bij de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen, zodat de uitkomsten op deze kenmerken representatief zijn.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel