Lelystad koopt grond terug als er niet op tijd op gebouwd wordt

LELYSTAD • Zo 6 juli 2025 | 9:40 • Zondag 6 juli 2025 | 9:40

De gemeente Lelystad gaat voortaan bij de verkoop van grond voor de bouw van woningen of een bedrijf een clausule opnemen. Daarin staat dat als een bouwplan niet binnen een bepaalde tijd wordt gerealiseerd, de gemeente het recht heeft de grond terug te kopen voor 90 procent van de eerdere verkoopsom. In de praktijk wordt deze regel al vaak toegepast, maar dankzij het CDA wordt dit nu standaard.

Als er een bepaald stuk grond is verkocht voor een ontwikkeling, maar die ontwikkeling steeds wordt uitgesteld, blijft het stuk grond braak liggen. Tegelijkertijd kunnen er dan geen andere ontwikkelingen plaatsvinden omdat de gemeente niet de eigenaar is van de grond. De nieuwe regel heeft tot doel dat de gemeente in dat geval de grond kan terugkopen. De termijn waar binnen een project gerealiseerd moet zijn, is vastgesteld op drie jaar.

Situatie werkeiland voorkomen
Er zijn voorbeelden waar het met de uitvoering van de plannen fout ging. Zoals op het werkeiland Lelystad-Haven. Daar heeft een projectontwikkelaar grond gekocht voor de bouw van een appartementencomplex, maar dat gebouw laat al 15 jaar op zich wachten.

Bij de laatste herbevestiging van de afspraken, vier jaar geleden onder toenmalig wethouder Jack Schoone, is de voorwaarde dat het appartementengebouw ook binnen een bepaalde tijd gerealiseerd moet zijn, niet meegenomen.

Sentiment gedraaid
Inmiddels is het sentiment over het bouwplan, dat in 2007 goedkeuring kreeg van een eerder college, helemaal gedraaid. Zowel omwonenden als de gemeenteraad willen dat gebouw op die plek niet meer, omdat dit het historische karakter van het werkeiland aantast. Maar omdat de grond is verkocht zonder termijn voor realisatie, kan de gemeente nu niets doen. Als de ontwikkelaar de bouwvergunning aanvraagt, moet de gemeente die verlenen. Bij weigering kan de gemeente een miljoenenclaim van de ontwikkelaar verwachten.

Om dit soort situaties in de toekomst voor eens en voor altijd te voorkomen, wil het CDA dat er voortaan standaard bij de verkoop van grond een realisatietermijn van drie jaar wordt afgesproken. Mocht de ontwikkelaar zich daar niet aan houden, dan kan de gemeente de grond terugkopen. De gehele gemeenteraad kan zich daarin vinden.

Dit bericht is gemaakt in samenwerking met Kees Bakker van de Flevolandse Media Stichting, de streekomroep voor Dronten, Lelystad en Zeewolde.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel