Gesteentetuin op Schokland sluit de deuren: 'Niet meer rendabel, focus op werelderfgoedcentrum'

SCHOKLAND • Ma 29 september 2025 | 17:21 • Maandag 29 september 2025 | 17:21

Het bezoekerscentrum in de Gesteentetuin op Schokland gaat eind oktober dicht. Dat meldt Flevo-landschap. De kosten wegen niet tegen de baten op met oog op een toekomstig werelderfgoedcentrum (WEC) op het voormalige eiland, laat een woordvoerder weten. Het WEC moet de vervanger worden van het gebouw in de Gesteentetuin.

De Gesteentetuin ligt in het Schokkerbos op Schokland. In de tuin liggen keien die zo'n 200.000 jaar geleden vanuit Scandinavië met landijs over het land schoven.

In het bezoekerscentrum is meer informatie over de geschiedenis van de stenen te vinden, vrijwilligers bemannen het gebouw. Het is een voormalige werkschuur van Flevo-landschap.

Gebouw was al dicht in koude maanden
De natuurorganisatie besloot twee jaar geleden om het bezoekerscentrum alleen nog te openen tussen 1 april en 1 november. Dit had te maken met de isolatie. Ook speelde mee dat het gebouw met de open haard verwarmd moet worden. Dat wilde Flevo-landschap niet meer.

Nu moet het gebouw definitief de deuren sluiten. Zo is de toegangsweg naar het centrum - de Keileemweg - in slechte staat. Flevo-landschap is eigenaar van de weg maar ziet zichzelf als natuurbeheerder en niet als wegbeheerder.

Ook is er geen ruimte voor horeca in het gebouw terwijl dat voor bezoekerscentra van Flevo-landschap inmiddels wel het doel is geworden. Andere horecagelegenheden, zoals het restaurant bij Museum Schokland, liggen ook om de hoek, zegt de woordvoerder.

Plek voor WEC is nog onduidelijk
En dan is er de komst van het WEC waardoor onderaan de streep besloten is om daar de focus op te leggen. Begin juli werd duidelijk dat een zogenoemde 'kwartiermaker' - een wegbereider - dit plan moet vlottrekken.

Eerder werd door de gemeente Noordoostpolder een boerderij aan de Schokkerringweg aangekocht voor het WEC. Of dit ook dé plek wordt, is nog niet duidelijk. Eind dit jaar moet meer duidelijkheid volgen.

De aangekochte boerderij

De laatste dag van het bezoekerscentrum is zondag 26 oktober, dat is ook de laatste dag van de herfstvakantie. Een speciale afsluiting komt er niet. Wel komt Flevo-landschap nog één keer samen met de vrijwilligers die het centrum bemannen, aldus de woordvoerder.

WhatsApp ons!
Heb jij een tip of verbetering? Stuur de redactie van Omroep Flevoland een bericht op 0320 28 5050 of stuur een mail: rtv@omroepflevoland.nl!

Maak Omroep Flevoland jouw voorkeursbron in Google
Met een nieuwe functie van Google bepaal je voortaan zelf welke bronnen je als eerste ziet wanneer je zoekt. Zo mis je nooit meer het laatste nieuws van ons. Voeg Omroep Flevoland toe aan Google!

Deel artikel